נסעת לעבודה ולא הלכת ברגל? מס הכנסה בדרך אליך

איך המדינה דופקת את העובדים ואת מקומות העבודה, בסעיף קטן, קטנטן ושולי אך בעל משמעות כספית לא מבוטלת: החזרי הנסיעות והחזרים כספיים בכלל. לפי המחוקק הההחזרים על נסיעות ממקום העבודה מחוייבים על פי החוק, הם נחשבים טובת הנאה ולכן יש למסות אותם. כך נוצרה מערכת מיסוי לא שוויונית בה החלש הרחוק והמרוחק ישלמו יותר מסים

כאשר  רובינו, מקבלים את כתב החידה הידוע גם כתלוש המשכורת, אנו לא ממש יורדים לרזולוציות של התלוש. מסתכלים ישר על הנטו רואים כמה כסף נשאר כדי לסגור את החודש, אולי לעוד איזו הוצאה על מותרות ובזה מתנחמים או שמתבאסים.

אבל בסעיף קטן בברוטו, החזרים על הוצאות אישיות הקשורות למקום העבודה(בין אם זה החזרי נסיעות, החזרים על סלולרי או סוגים אחרים של החזרים) שמקום העבודה מחויב להחזיר לנו במלואם, נכנסת ידה הגוזלת של המדינה ומטילה מס על ההחזרים.

חשוב לזכור, ההחזרים האלה אינם הכנסה, למעשה זוהי הוצאה, ועל הוצאה כבר מוטל מראש מס שנמצא בתוך התשלום וזהו המע"מ שכיום שיעורו 17%. לכן כאשר מוטל מס על החזרי ההוצאות, ישנו מיסוי כפול ואדגים.

העובד הקטן

ז' (שמו המלא שמור במערכת) נוסע כל יום אוטובוס כדי להגיע מביתו למקום עבודתו. עלות כרטיס אוטובוס היא 6.6 שקלים. ז' עובד 20 יום בחודש, נוסע הלוך ושוב כל יום עבודה, הוצאתו על הנסיעות היא 264 שקלים בחודש.

תלוש משכורת לדוגמא, שימו לב, החזרי ההוצאות נמצאים בברוטו
תלוש משכורת לדוגמא, שימו לב, החזרי ההוצאות נמצאים בברוטו

ז' עובד במקום מסודר שמקפיד על זכויות עובדיו ולכן מקום העבודה מחזיר ל-ז' בדיוק את הסכום שהוציא בחודש על התחבורה, 264 ש"ח.

משום שהסכום הוחזר לעובד לפני גביית המסים  המדינה ממסה את החזרי ההוצאות. קרי המדינה גובה מס הכנסה על הוצאה. בסיכום שנתי, יוצא שהמדינה גובה מ-ז' המשלם 14% מס הכנסה 443.5 ש"ח על הכסף שהמעביד מחזיר לו בגין הוצאות נסיעה. סכום שהוא בכלל הוצאה ולא הכנסה.

במדינה כמו ישראל, שאנשים נעמדים בתורים ארוכים בתחנות הדלק בערב לפני שמעלים את מחיר הבנזין כדי לחסוך  משהו כמו 25 שקלים על מיכל, 443.5 ש"ח זהו סכום לא ממש מבוטל.

הדוגמא של ז', על החזרי הנסיעות היא דוגמא קטנה שרק מתגברת כאשר מוכנסים לברוטו של המשכורת גם החזרים על סלולרי שרבים מקבלים, לעתים החזרים על מזון ועוד. הסכומים נהיים גבוהים יותר אם מכניסים לחישוב גם את ה-17% מע"מ שנגבה על כרטיס הנסיעה, שאמור לגבות בכל מקרה.

החזרי הוצאות=טובת הנאה?

לפי  פקודת מס ההכנסה סעיף 2.2 החזרי הוצאות על נסיעות אל מקום העבודה נחשב כטובת הנאה שמקנה המעביד לעובד ולכן מחוייב בתשלום מס הכנסה, כוללים ב"טובות ההנאה" האלה גם הוצאות על ביגוד, נסיעות לחו"ל וספרות מיקצועית

הניסוח כפי שהוא מופיע בפקודת מס הכנסה (את הפקודה המלאה אפשר במסמך המצורף)

(א)               השתכרות או ריווח מעבודה; כל טובת הנאה או קצובה שניתנו לעובד ממעבידו; תשלומים שניתנו לעובד לכיסוי הוצאותיו, לרבות תשלומים בשל החזקת רכב או טלפון, נסיעות לחוץ לארץ או רכישת ספרות מקצועית או ביגוד, אך למעט תשלומים כאמור המותרים לעובד כהוצאה; שוויו של שימוש ברכב או ברדיו טלפון נייד שהועמד לרשותו של העובד; והכל – בין שניתנו בכסף ובין בשווה כסף, בין שניתנו לעובד במישרין או בעקיפין או שניתנו לאחר לטובתו;

השאלה המתעוררת היא, מדוע החזרי נסיעות נחשב כטובת הנאה? מי בדיוק נהנה פה? הרי עובדים חייבים להגיע למקום העבודה שלהם, והמעביד חייב להחזיר להם את הוצאות הנסיעה(כך קבע המחוקק). אני מתקשה להבין איפה טובת ההנאה פה, אולי ברשות המסים המחשבה בברירת המחדל היא שעובד אמור להגיע ברגל לעבודה, והיה והשתמש בתחבורה ציבורית, הרי שזה מותרה שהוא אינו חייב ולכן זו היא טובת הנאה?

לפיכך נוצר מצב של חוסר שוויון  כאשר אדם הגר קרוב יותר למקום העבודה קרי בתוך מטרופולין גדרה חדרה, שלכאורה מבוסס יותר ישלם בערך מוחלט, פחות מסים משום שיש לו פחות הוצאות . במצב שהממשלה רוצה לחזק את הפריפריה, מס ההכנסה על החזרי ההוצאות מגדיל את חוסר השוויון ולמעשה החלשת הפריפריה.

תגובות ומסקנה בסופה

פניתי לכמה ח"כים להבין מה תגובתם, חזרו אלי העוזרת הפרלמנטרית של ח"כ עדי קול מ'יש עתיד', ח"כ יריב לוין מהליכוד וח"כ בועז טופורובסקי, גם מ'יש עתיד' הגיב בפייסבוק.

ח"כ יריב לוין

הטלת המס על החזרי הוצאות נעשית על מנת למנוע מצב של התחמקות מתשלום מס הכנסה על ידי ייחוס תשלומים באופן מלאכותי כהחזרי הוצאות.

בברכה,

ח"כ יריב לוין

ח"כ עדי קול

להבנתי  הרעיון של סעיף זה הוא מניעת "הסבת כסף" מהשכר של העובדים, ובעיקר של עובדים בכירים.

חברה יכולה לשלם למנכ"ל כל חודש 2000 ₪ כשכר, והוא יקנה וישלם על הרכב שלו. והיא יכולה לתת לו רכב מכיסה. באופן מיסויי לא אמור להיות הבדל בין שני המצבים. לכן אם לא יהיה תשלום מס על הנסיעות, חברות יוכלו "להסב שכר" ויעדיפו להוריד שכר במזומן ולהוסיף רכב.

ע"פ חישוב פשוט שערכתי במידה ומדובר בהחזר נסיעות אוטובוס כפי שהצגת, התוספת מס נעה מ 0 ₪ (במידה ולא מגיעים למדרגת המס)  ועד כ12 ₪ לחודש. בעוד שהבכירים יותר במשק, אשר מקבלים רכב, משלמים הרבה יותר.

בברכה,

 רעות יהודה

עוזרת פרלמנטרית לח"כ ד"ר עדי קול

 בשם 

ח"כ ד"ר עדי קול

ח"כ בועז טופורבסקי

לדעתי יש לתת פטור ממס על עלות ההוצאה של התחבורה אל וממקום העבודה, אך יש הגיון בתשלום מס על החזרי הוצאות נסיעה פרטית. למשל- אם מקום העבודה נותן לי 1000 שח החזר נסיעות וחופשי חודשי עולה 500 שח, 500 שח יקבלו פטור מתשלום מס והשאר לא

מה שבעצם אומרים הח"כים זה שכדי שאנשים לא ימירו חלק מהמשכורת שלהם בסעיף "החזרי נסיעות" וכך ימנעו מתשלום ממס ההכנסה, מס מוטל על ההחזרים הכספיים. 

זהו טיעון שאני לא מקבל משום שיש הגבלה על גובה מקסימלי של החזרי נסיעות (באיזור ה-24 ש"ח ליום) ולכן הטיעון שהעלו הח"כים אינו קביל
או במילים אחרות, כדי לדוג את הדגים השמנים, הרשויות משתמשות ברשת צפופה ועל הדרך מעלים גם את דגי הרקק.

אם זה עניין אתכם, אולי תתעניינו גם ב:

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לעשות לייק בפייסבוק, לעקוב בטוויטר או לעשות מה שעושים בטאמבלר, מודה עוד לא הבנתי וחדש חדש חדש, גוגל +

10 תגובות

  1. אם זה לא היה טובת הנאה, אז הייתה פירצה, בה היית יכול לקבל חלק מהמשכורת לא ממוסה כנסיעות.

  2. כן אבל מה עם מישהו עובד רחוק. למשל אני עובדת בירושלים. נוסעת כל יום עם הרכב לעבודה כי אין תחבורה ציבורית הולמת למקום מתל אביב ומקבלת החזר שמכסה בקושי את הדלק ומורידים לי בסוף מס רציני על ולא מדובר ב- 12 שקלים!

  3. חלק מנקודות הזיכוי המינמלית שיש לכל עובד הוא בגין נסיעות כך שכן מפצים על הנסיעות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s