שרותי הרפואה של צה"ל- רשלנות שרותית ופקודות לא ברורות שעוד יגבו חיים

פקודה חדשה הנוגעת לנגישות לשירותי רפואה לחיילים המשרתים בבסיס הקריה הולכת להכנס לתוקף מאוד בקרוב  ובנוסף, ניסיון שהתחיל לפני כשנה להשוות בין שירותי הרפואה שמקבלים חיילים עורפיים לשרותי הרפואה המקבלים חיילים קרביים יתכן ויסכנו את בריאות החיילים. 

לפני זמן מה, הובא  לידיעת הבלוג, כי במהלך חודש אפריל  תכנס לתוקף פקודה חדשה האומרת כך:

 • החל מתאריך 12/04/2015, כלל החיילים יתבקשו להציג אישור מפקד בדרגת רס"ן/ מקבילו, עם הגיעם למרכז הרפואי
 • מפקדים: הירתמותכם לנושא הכרחית ואני סמוך ובטוח שתסייע רבות לשיפור השירות ולמימוש ייעוד המרכז הרפואי לאלו הזקוקים למענה רפואי.

בעיני כותב שורות אלו, זו היא פקודה מוזרה ביותר המעלה מספר שאלות.

 1. מדוע חיילים הניגשים למרפאה צריכים אישור מפקד ומדוע הם צריכים להציגו?
 2. האם מפקדים מדרגת רב סרן עוברים הכשרה מיוחדת על מנת שיוכלו לאשר או לחילופין לא לאשר לחיילים לגשת למרפאה?
 3. האם ימנע טיפול רפואי מחייל שיגיע למרפאה ללא אישור מפקד?

את שלושת השאלות האלה הפנתי לדובר צה"ל שלא הכחיש את קיום הפקודה המדוברת.

בקלות ניתן לתאר מצב היפותטי בו חייל צריך טיפול רפואי אך מסיבות שאינן ענייניות (למשל שיקול דעת לקוי של מפקד בדרגת רב סרן), לא יקבל. אחטא בפרשנות ואגיד שיש פה פתח רחב מידי המסכן את בריאות החיילים.

כשאמר בן גוריון "שתדע כל אם עבריה שהפקידה גורל חיי בניה לידי המפקדים הראויים לכך." הוא בטוח לא חשב שאותם מפקדים ימציאו פקודה כזו אווילית שיתכן ותסכן את בריאות החיילים.

תגובת דובר צה"ל:

"הפקודה הנזכרת קיימת, אך מטרתה היא שהמפקד ידע ויהיה מעורב בטיפול הרפואי של החייל.

המפקד אינו נחשף או מתערב בפרטיו הרפואיים של החייל.

חייל שיגיע ללא אישור ממפקדיו עדיין יקבל טיפול רפואי.

למרות זאת, מתבקש להודיע למפקדיו שביקר במרפאה לקבלת טיפול רפואי באשר הוא"


והנה עוד סיפור והפעם על מקרה של רשלנות שרותית שהייתה יכולה להגמר ברשלנות רפואית

לפני שלושה שבועות לע', קצין המשרת בבסיס עורפי במרכז הארץ הייתה בעיה רפואית שדרשה בדיקה על ידי רופא מומחה. עד לפני שנה היה ניגש ע' לקופת חולים אך בגלל שצה"ל הפסיק לעבוד עם קופות החולים,  ניגש ע' למרפאת היחידה, שם הפנו אותו למוקד "מקול הלב" לקביעת תורים לצורך קביעת תור לרופא.

כאשר התקשר ע' למוקד על מנת לקבוע תור, נאמר לו כי יש תורים אך ורק בבתי החולים סורוקה בבאר שבע וברמב"ם שבחיפה.

לשאלתו האם יוכל לקבוע תור במרפאה במרכז הארץ, ענתה החיילת במוקד: "אין תורים במרכז הארץ, תתקשר במהלך השבוע כאשר  יתפנו תורים נוספים" . "מתי יהיו תורים נוספים?" שאל ע'. החיילת במוקד לא ידעה לענות וחזרה על התשובה "תתקשר במהלך השבוע". להערכתו של ע' בעת ההיא, הבעיה לא הייתה דחופה והחליט להמתין.

לאחר שיחה זו, החלה תקופת המתנה של שלושה שבועות בהם ע' מתקשר למוקד קביעת התורים ומקבל את אותה תשובה פחות או יותר – יש תורים רק בסורוקה ורמב"ם.

הנגשת המידע וצמצום בירוקרטיות

לאחר שלושה שבועות, בהם ע' סוחב את עניינו הרפואי ללא טיפול, הוא פנה שוב למוקד קביעת התורים אך הפעם קבל תשובה חדשה לגמרי. "אין תורים כלל, תתקשר כשיפתחו תורים חדשים". מכיוון ש-ע' הוא קצין בצה"ל ולא מגיד עתידות, שאל מתי יתפנו תורים חדשים ונענה בתשובה "לא יודעת, תתקשר במהלך השבוע". ע' התעקש "כבר שלושה שבועות אתם אומרים לי את זה, יש לי בעיה שדורשת טיפול, מה אני צריך לעשות? ללכת לרופא פרטי?"

ורק אז, לאחר שלושה שבועות, בהם ע' מקבל את אותה התשובה, סוף סוף, קבל תשובה חדשה. "גש אל המרפאת היחידה ותוציא הפנייה לרפואה אזרחית". כמה פשוט ככה קל וכבר למחרת ל-ע' הייתה ביד הפנייה לרופא בדיוק כמו שרצה.

באתר האינטרנט של חיל הרפואה, נכתב כי שניים מעקרונות היסוד של מוקד "מקול הלב"  הם: "הנגשת המידע והשירותים" וגם- "צמצום בירוקרטיות". אין ספק שבמקרה של ע', חיילי המוקד כשלו כישלו חרוץ והשאלה שצריכה להשאל היא, מדוע היה צריך למשוך את ע' שלושה שבועות עד שניתן לו פיתרון ההפנייה ממרפאת היחידה? מדוע זה לא עלה כבר בשיחה הראשונה?

תגובת דובר צה"ל:

הנושא מוכר ומטופל. בימים אלה פועלים לשיפור והתייעלות ע"י הקצאת רופאים מומחים נוספים. זאת במטרה לשפר את איכות הטיפול הרפואי הניתן לחיילים.

אשמח לתגובות

אם זה עניין אתכן, אולי תתעניינו גם ב:

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לבקש חברותבפייסבוק לעקוב בטוויטר או לעשות מה שעושים בטאמבלר, מודה עוד לא הבנתי וחדש חדש חדש, גוגל +

5 תגובות

 1. אצלי המפקדים התערבו בטיפול הרפואי כך ש-8 חודשים כטירון לא קיבלתי טיפול. הבעיה החלה בשבוע הראשון כתוצאה ממאמץ פיזי על פגיעה כרונית ישנה, אבל רצו שיצא חייל קרבי, אז דחו ב-8 חודשים. כיום יש לי תנועה מוגבלת בכף היד.
  וכמובן שרק תפסתי ביצים בסוף ההכשרה, הלכתי מחשבוני לרופא הטוב במדינה והוצאתי טיפול, פסילת מקצוע והורדת פרופיל. כסף קונה הכל.
  על הדרך הצבא שילם על ההכשרה המבוטלת שלי וקיבל חייל דה-מורעל לשנתיים של שירות בלאי. האירוניה, שלחו אותי להיות חובש. כחובש הייתי הכי לארג' עם חיילים, אפילו כאלו שלא מגיע להם וכל פעם שהמפקדים העירו לי על התנהלותי איימתי בקבילה על ההתערבות שלהם בטיפול שאני והרופאים מוצאים לנכון.

  זה קרה לפני יותר מעשור ובכלל לא קשור לכל מיני פקודות חדשות. זו ההנהלות ותמיד היתה ההתנהלות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s