החייל הפשוט בפייסבוק- הספק, הקרדיט והמידע הרגיש שדלף

חייל סדיר פשוט, שהשתתף בפעילות מבצעית "מוצלחת" שפרסם דובר צה"ל בסרטון פייסבוק, פנה  באופן אישי למשתמש זר לחלוטין, שהטיל ספק במהימנות הסרטון ומה שרואים בו. ואולי על הדרך, חשף החייל מידע רגיש.

בשישי בדצמבר (2016),  פרסם דובר צה"ל, סרטון בו טוען שרואים תפיסה מוצלחת של קבוצת פלסטינים המתכוונים לזרוק בקבוקי תבערה באיזור הכפר אל חאדר (שבגוש עציון).

כשראיתי את הסרטון בפייסבוק של דובר צה"ל (הסרטון שודר גם בחדשות ופורסם באתרי אינטרנט מרכזיים), כתבתי תגובה בה הטלתי ספק רב, אם באמת היו שם אנשים שהתכוננו לזרוק בקבוקי תבערה. בסרטון לא רואים שום דבר שמוכיח את זה ופשוט צריך לסמוך (או לא) על הדברים שדובר צה"ל מפרסם (ללא שום דרך לאשרר, לוודא, לשאול ולקבל עובדות)

הנה הדברים שכתבתי בתגובה לסרטון בפייסבוק:

"צפיתי בסרטון הבעייתי הזה. חוץ מזה שהחשודים מתקרבים לגדר שצה"ל אומר שזה של התנחלות, לא רואים אותם עושים דבר.וכדי לממש את התסריט, אומרת התצפיתנית "הוא ככל הנראה מתחיל בהצתה" (00:17) למרות שלא רואים דבר חם יותר מהחשודים במכשיר התצפית התרמי."

דף צהל.jpg
צילום מסך מתוך הפייסבוק של דו"צ. עיגולים במקום, ריבוע צהוב אני הוספתי

פחות משעתיים לאחר שכתבתי את התגובה,פנה אלי בצ'אט של הפייסבוק מישהו שאני לא מכיר:

"אם אני יספר לך כמה ראיות אספנו אתה תהיה בשוק. הכלא כבר מוכן לקבל אותם אל תדאג"

ההודעה הלכה לתיקיית ה-other וראיתי אותה רק אחרי כשבוע

"אחנו מכירים?"

שאלתי.

"לא.. זה היה על תגובה שלך למארב שעשיתי מלפני שבוע+"

ענה האלמוני מצידו השני של הפייס, ומפה התחילה להתגלגל השיחה הבאה:

%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-1%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-2%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-3%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-4%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-5%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-6

 

לפי מה שראיתי בפייסבוק של אותו חייל שאקרא לו  מעתה  "החייל איתי" , אני מעריך שהחייל נמצא בערך באמצע שרותו והוא אמור לדעת את כללי השימוש בפייסבוק בתור חייל.

מאוד הצחיק/הטריד אותי שאיתי החייל, הזדהה בתור אחד שהשתתף בפעילות מבצעית שמתועדת ומפורסמת באופן יזום על ידי דובר צה"ל, פונה אלי באופן אישי על מנת לשים דברים על תיקונם. עכשיו לא תגידו חייל במילואים שדורש קרדיט היסטורי על השתתפותו במבצע הירואי אלא חייל פשוט, שעדיין בשירות.

אני מודה שניסיתי להוביל את  החייל איתי למסור לי מידע שהוא לא אמור למסור. והאמת, שאין לי את הכלים לשפוט האם המידע שהוא כן נתן לי בשיחה, הוא בעל ערך לאוייב או לידיד.

עדיין בגדר במ

כשביקשתי ממנו תמונות מהתפיסה של אותם "זורקי בקבוקי תבערה" (שלא זרקו) הוא הודה שיש לו תמונות אך הוא לא מעוניין למסור אותם מחשש לבמ (ב"מ- ביטחון מידע). אני מעריך שהתמונות נמצאות על המכשיר הסלולרי שלו, שכמובן לא חסין מפני פריצות סייבר.

אי אפשר להאשים אותי באהבה לצה"ל, אבל אני מזהה בעיתיות קשה בכך שחיילים מרשים לעצמם לחשוף בפני אנשים זרים לחלוטין בפייסבוק, פרטים אודות פעילות מבצעית. אין לי ספק שהחייל לא ניסה לשבור שתיקה ולא התייסר על דברים שעשה בשטחים, אלא רק רצה שאני אדע, שאין בסיס לספק שהטלתי  בפרסום של דובר צה"ל.

אם זה עניין אתכן, אולי תתעניינו גם ב:

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לבקש חברותבפייסבוק לעקוב בטוויטר 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s