התלאות שעוברים סטודנטים זרים בהנפקת כרטיס רב-קו סטודנט בירושלים

סטודנטית באוניברסיטה העברית, שאינה אזרחית ישראלית ,רצתה להוציא כרטיס חופשי חודשי סטודנטיאלי לתחבורה הציבורית, אך משום מה היא לא הצליחה. פתרון קיים אבל הוא מסורבל עקום ולא כל כך מפורסם מה גם שדורש חוש הרפתקני לנסיעה אל מעבר לגבולות הקו הירוק. כתבתי על כך, יש גם וידאו ממצלמה נסתרת.

הסטודנטים כידוע הם אוכלוסיה מוחלשת ברוב המקרים, הם מתגוררים ברחבי העיר ירושלים משכונת נווה יעקב שבצפון ועד שכונה גילה שבדרום. הם אינם מחזיקים רכב שיכול לנייד אותם, לכן הם משתמשים קבועים בתחבורה הציבורית ואף מקבלים הנחות משמעותיות בדמי השימוש בתחבורה הציבורית, אך קבוצת סטודנטים אחת (למיטב ידיעתי) מתקשה בקבלת ההנחה בתחבורה הציבורית והם הסטודנטים שאינם אזרחי ישראל קרי סטודנטים זרים.

סטודנטית זרה, ממדינה מערב אירופאית, נקרא לה-ב' , לומדת לתואר דוקטור באוניברסיטה העברית בירושלים ומתגוררת במרכז העיר. ב' נגשה למשרדים בהם מנפקים את כרטיס הנסיעה בתחבורה הציבורית  לסטודנטים בציפייה לרכוש את כרטיס החופשי חודשי המוזל לסטודנטים אך משום שאין לה תעודת זהות ישראלית היא אינה זכאית לכרטיס המוזל, כאשר שאלה ב' מדוע היא אינה זכאית, אמרה הפקידה במשרדי רב-קו ש-ב' תיגש להתלונן במשרד התחבורה

ב' מנסה להוציא רב-קו  סטודנטיאלי אך נכשלת

פניתי למשרד התחבורה ולאגודת הסטודנטים בירושלים לתגובות והרי תגובתם:

תגובת משרד התחבורה:

מאת: אבנר עובדיה – דובר משרד התחבורה

הנדון: תגובה

משרד התחבורה מאפשר הנפקת כרטיסי רב-קו לכל נוסע, לרבות סטודנטים זרים בעלי דרכון.

במקרים בהם מחזיק הכרטיס מעוניין בשירותים נוספים, כמו למשל ביטוח הכרטיס או קבלת הנחות המיועדות למגזרים השונים של התחבורה הציבורית (סטודנטים, אזרחים ותיקים וכו') נדרש זיהוי אישי של הנוסע.

מכיוון שלא הייתי מרוצה מהתשובה של משרד התחבורה, תכלס התשובה של דובר המשרד הייתה לא לעניין כי לא שאלתי באופן ספציפי על הרב-קו אלא על הכרטיס המוזל לסטודנטים, התקשרתי למשרד, שם דיברתי עם מ"מ ראש ענף דוברות והסברה. היא ציינה בפני שהמקרה בו סטודנט זר אינו יכול לרכוש כרטיס מוזל לנסיעה בתחבורה הציבורית , זו היא אינה עמדת המשרד. והמשך הטיפול במקרה שאינו ספציפי, יועבר לטיפול מחלקת פניות הציבור שם תתבצע חקירת המקרה.

תגובת דובר אגודת הסטודנטים בירושלים:

בעיקרון לפי סיכום שלנו מלפני חודשיים עם משרד התחבורה סוגיית הרב קו לסטודנטים זרים אמורה להפתר בזמן הקרוב (יש בעיה טכנולוגית כלשהי). עד אז אנחנו מטפלים בזה בעוד ערוצים.

יש פיתרון!!!

בשיחה שקיימתי עם דובר האגודה, הובהר לי כי הבעיה ידועה והיא אינה נובעת מהתעלמות הבכירים מהסטודנטים הזרים אלא מבעיה טכנולוגית. משום שלסטודנטים הזרים אין מספר תעודת זהות, המערכת לא מקבלת את את בקשתם להוציא רב-קו ולכן הם אינם יכולים לרכוש את הכרטיס המוזל ולא רק זאת, ישנה דרך עקומה שהם כן יכולים להוציא רב-קו, אבל במודיעין עילית. משם הם כן יכולים לקבל את הכרטיס המוזל, מודה לא הבנתי עד הסוף. הוסיף דובר האגודה כי בבית הספר לתלמידי חו"ל באונ' העברית מתארגנות משלחות למודיעין עילית שם מנפיקים לסטודנטים הזרים את הרב-קו הנכסף עם ההנחה הסטודנטיאלית וב' לא צריכה לנסוע בעצמה אל מעבר להרי החושך והקו הירוק.

דבר אחד שלא ידע דובר אגודת הסטודנטים בירושלים וחידשתי לו, שכן אפשר להוציא רב-קו עם דרכון ולא חייבים תעודת זהות. אז אמרו בעיה טכנולוגית, אז אמרו.

רב קו
רב-קו

*תודה לאופיר בר זוהר בעזרה

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לעשות לייק בפייסבוק, לעקוב בטוויטר או לעשות מה שעושים בטאמבלר, מודה עוד לא הבנתי

7 תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s