התלושים התלושים של תלמידי התיכון שהם גם אזרחים עובדי צה"ל

תלמידי תיכון אורט חיל האויר בתל נוף קבלו במתנה בחג הפסח האחרון תלושי קנייה בסך 550 ש"ח מתוקף היותם אזרחים עובדי צה"ל וכל זה כאשר שר הביטחון והרמטכ"ל צועקים שאין כסף ואין תקציב ולכן נאלצים לקצץ באימוני חיל האוויר ולחזור לכשירות שלפני מלחמת לבנון השנייה. אבל מאיפה הכסף? כנראה שלדובר צה"ל לא מתחשק לענות לבלוגר הקטן זיטו. ובנוסף בסוף הפוסט- ארגון עובדי צה"ל צריך להשתפר בתודעת אוייב

אני אתחיל בשורה התחתונה: כ-200 מתלמידי תיכון אורט חיל האויר בתל נוף קבלו במתנה תלושי קנייה בסך 550 ש"ח מתוקף היותם אזרחים עובדי צה"ל (פרטים בהמשך) בחג הפסח האחרון. היקף העבודה- יום עד יומיים בשבוע, המעסיק- צה"ל. מאיפה הכסף? לא הצלחתי לברר, דובר צה"ל החליט להתעלם ממני.

התלמידים עובדים יום עד יומיים בשבוע במסגרת בית הספר

בית ספר התיכון אורט חיל האוויר בתל נוף הוא בית ספר מקצועי. בתקופת הלימודים התלמיד רוכש מקצוע טכני שהוא גם אזרחי וגם צבאי. על מנת שהתלמידים יצברו את הניסיון המקצועי הנדרש, מציע בית הספר תוכנית שבה כל התלמידים יכולים לעבוד במסגרת בית הספר וחיל האוויר יום עד יומיים בשבוע ובעבודה (מתוך: בית הספר אורט חיל האוויר בתל נוף- בית לעתיד בטוח. כתבו: אבי קומפני- מנהל פדגוגי בבית הספר, הדר לוי- שירות לאומי. המסמך נמצא באתר ארגון המורים)

התלמידים העובדים במסגרת הזאת מוגדרים- אזרחים עובדי צה"ל ועל פי המסמך שמופיע באתר ארגון המורים, התלמידים מקבלים שכר בהתאם. יתרון שבית הספר מציג בדרך ההעסקה הזאת הוא הצמצום הצורך של התלמיד לצאת לעבודה כמו שאר בני גילו לאחר שעות הלימודים וכך לא יזניח את לימודיו.

רב קארד של תלמיד אזרח עובד צה"ל הלומד בבית הספר תל נוף חיל האוויר
רב קארד של תלמיד אזרח עובד צה"ל הלומד בבית הספר תל נוף חיל האוויר

אזרחים עובדי צה"ל, כמו עובדים בהרבה מגזרים במשק, מקבלים בתקופות החגים מתנות- תלושים לחג של רב קארד. גם התלמידים העובדים באורט חיל האויר, מתוקף היותם אזרחים עובדי צה"ל, מקבלים תלושים לחג בסך של 550 ש"ח, עוד מקומות שקבלו אזרחים עובדי צה"ל תלושים בסך 550 ש"ח הוא למשל בגלי צה"ל.

עדכון (07.06.14): קצין בקבע בדרגת סרן המשרת בבסיס עורפי ספר לי, שבפסח האחרון קבל שי לחג- תלושים  בסך 400 ש"ח בלבד.

כמו לדבר אל הקיר

בכל הפעמים שניסיתי לתפוס (גם בבדוא"ל וגם בטלפון) את מנהל בית הספר, הוא לא היה נוכח במשרד או שהוא היה עסוק. המנהל לא חזר אלי.  כן הצלחתי לברר דרך מזכירות בית הספר כי במוסד לומדים כ-400 תלמידים ומתוכם כ-200 תלמידים מועסקים כעובדי צה"ל ואכן מקבלים את מתנות החג- תלושים בסך 550 ש"ח.

ניסיתי לבדוק כמה עולים התלושים ומי משלם על התלושים ונתקלתי בקירות חוסמים. רשת מגה, המנפקת את כרטיסי הרב קארד לא מוכנים לספר כמה ומי שלם על כל כרטיס תלושים והפנו אותי לארגון עובדי צה"ל. כאשר פניתי לארגון עובדי צה"ל בכל דרכי יצירת הקשר שמצויינות באתר שלהם, זכיתי להתעלמות לגבי העניין אבל משום מה אני עכשיו ברשימת הדיוור האוטומטית שלהם אז אם מישהו מעוניין במידע על הנחות להופעות ילדים של ארגון עובדי צה"ל הוא מוזמן לפנות אלי.

פניתי לדובר צה"ל, מכיוון שצה"ל הוא הארגון שבסוף מעסיק את התלמידים התשובות אמורות להיות אצלו. תשובה לעניין לא קבלתי. מה שכן ענתה לי חיילת בדו"צ זה וזה לאחר כמה שבועות של ציפייה לתשובה:

שלום,

אנו משיבים לגורמים המזדהים בשמם האמיתי המלא בלבד.

יום טוב.

למרות שזאת לא פעם ראשונה שאני שואל את דובר צה"ל שאלות, הפעם להבדיל מכל הפעמים הקודמות, דובר צה"ל החליט להתעלם ממני

אז מכיוון שאין לי את המידע המלא אני לא אכתוב הערכה של סכום הכסף הכולל שצה"ל מוציא על התלושים האלה וגם אמנע מהערכה. כל אחד יכול לעשות חשבון של כ-200 תלמידים כפול 550 ש"ח במקסימום. בנוסף לא הצלחתי להבין כמה פעמים בשנה מקבלים התלמידים את התלושים האלה. האם רק בפסח או גם בראש השנה, לא יודע.

תחליטו אתם אם זה ההוצאה הכספית הזאת ראוייה או לא

אם מי מהגורמים המצויינים פה בפוסט רוצה להגיב, הוא מוזמן לשלוח לי דוא"ל (zeatub@gmail.com) או לכתוב טוקבק.

אנקדוטה קטנה ומשעשעת על תודעת האוייב בארגון עובדי צה"ל

באתר ארגון עובדי צה"ל, בתמונת הכותרת בעמוד הראשי ישנם תצלומים של כלי משחית של צה"ל- ספינה, ג'יפ, טנק מרכבה ומסוק קרב.  הייתי מצפה שבגלל שהאתר מייצג את עובדי צבא ההגנה לישראל" אז האמל"ח שמיוצג שם, נמצא בשימוש צה"ל אולם המסוק שמופיע בתמונה הוא מסוק רוסי מדגם mi-24 (ויקיפדיה) הוא משמש גם בין השאר את צבא סוריה ולא משמש וגם מעולם לא שימש את צה"ל.

צילום מסך מתוך אתר ארגון עובדי צה"ל וצילום מסך מתוך אתר לרכישת צילומים גנריים
צילום מסך מתוך אתר ארגון עובדי צה"ל וצילום מסך מתוך אתר לרכישת צילומים גנריים

אשמח לתגובות

אם מצאתם את זה מעניין, אולי תתעניינו גם ב:

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לעשות לייק בפייסבוק, לעקוב בטוויטר או לעשות מה שעושים בטאמבלר, מודה עוד לא הבנתי וחדש חדש חדש, גוגל +

15 תגובות

 1. בשביל מה יש את התפקיד הזה שנקרא דובר צה"ל, אם הוא בעצמו לא מגיב ? zeatu הוא אדם נחמד ששאל יפה וביקש תשובה . חוסר התגובה מעיד על הסתרה. אולי צריך לשאול את דני דנון סגן שר הביטחון .

 2. לדעתי אתה אדם משועמם, שאת כל התסכולים מפנה לארגון עובדי צהל.
  מה רע בזה שהצבא בכבודו ובעצמו מעסיק תלמידים בתור עובדים. במקום שתראה בכך יתרונות כמו העלאת האחריות והמשמעת של השוחרים, אתה בוחר להתעסק בזוטות..
  כל הכבוד לארגון עובדי צהל !!
  ואשר לך תשקול לראות טלנובלות להעברת זמנך הכנראה לא ממש מעניין..
  ואל תתעסק בעניינים לא לך.

 3. ברצוני להעיר לגבי איש הקבע העורפי שקיבל 400 ש״ח בלבד לחג,מדוע לא זשאלת אותו כמה פעמים בשנה הם יוצאים לנופש עם כל המשפחה ע״ח צ.ה.ל בהשתתפות של 600 ש״ח לכל המשפחה במלונות הכי טובים

 4. כל עובד באשר הוא עובד חייב לקבל את כל התנאים שכולם מקבלים ולא משנה כמה ימי עבודה הוא עובד. אם החוזה שלו הוא יומיים עבודה אז הוא עדיין זכאי לכל ההטבות. כן, וגם קרן השתלמות מגיע להם. אם הם עובדים כאזרחי עובדי צהל אז מגיע להם. ולך בטח שורף בתחת שחברים מקבלים ואתה לא. לפני שאתה בודק על אנשים שמקבלים כמה שקלים לחג… תבדוק במקומות אחרים שמקבלים שם תלושים של 1000 שח ויותר.

 5. כל הכבוד לארגון עובדי צה"ל ולצה"ל שמעסיקים נערים שלולא המסגרת הזו היו ברחוב ללא השכלה וללא מקצוע!
  במקום לראות את היתרונות אתה מתעסק בבולשיט.
  תלמד קצת על חוקי העבודה ואז תחזור ותקרא את הבלוג שלך…
  הלוואי שיהיו עוד ועוד מסגרות כאלה… מבורך להשקיע את כספי המיסים שלנו בפרויקטים כאלה!!!!!!! כן ירבו!

 6. כנראה שבאמת אתה מסוג האנשים שיחפשו את השלילי ולא את החיובי .
  כל הכבוד שלפחות בצהל לא עושקים בני נוער שלא כמו במקומות עבודה אחרים .ובמצב המשק יפה שלפני חג סייעו להורים בסכום פעוט זה.
  ואין הבדל בין נער עובד לגבר .
  כל הכבוד
  ולך הכותב שלא ירבו כמותך צרי עיין ובוחשים .ומתכסים באצטלה לא להם מראים פנים של דואג רק כדי להזיק

 7. אבי אלכס רוני אולי אתם צודקים ואולי לא כי כאשר עוד עבדתי בצהל והייתי ראש צוות היו תחת פיקודי גם נערים מבית הספר בבסיסי אבל אם אתם אומרים שהם עובדים אין אני יודע מאיפה קבלתם רושם זה כן הם נמצאים במקום העבודה אבל אין הם נוקפים אצבע בעבודה אולי לפעמים עובדים שעה עד שעתיים לא יותר מזה אז זה שהם מקבלים מתנה של 550 שקל זה לא בסדר כי כאשר עובד שלא עבד כמות שעות שחייב לעבוד מקבל מתנה לחג לפי האחוזים שהוא עבד כאן אתם אמרים שהם עובדים 2 ימים בשבוע זה אפילו לא חצי משרה לכן אני חושב שאין הם צריכים לקבל יותר מחצי מתנה

 8. שלום
  אני אזרח עובד צה"ל בתל השומר
  יש לנו ילדים שלומדים ברשת עמל
  יש לנו ילדים עם מוגבלויות
  יש לנו חיילים בודדים
  תורמים רבות לחיילי צה"ל למען העוורים ועוד…

  ועד העובדים והעובדים חונכו לפעילות ציונות וערכים
  למען הילדים הנערים והנזקקים
  מאמצים אותם ועוד בתי ספר יחודיים הזקוקים לסיוע
  אנו תומכים בהם בכל החגים ובמשך השנה
  כולל ילדי רפול ז"ל
  במקום שיתדרדרו לפשע
  אלפי נערים ניצלו בזכות המעשים הטובים
  עדיף להשקיע בחינוך וםפעילות למען הקהילה

  זכינו בהרבה תעודות הוקרה
  גם באות המתנדב מנשיא המדינה..

  בברכה
  אבאצ'י צדוק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s