אפליה ופרופיילינג בתחנה המרכזית של ירושלים

בתחנה המרכזית בירושלים, אולי התחנה שמשרתת את הציבור הכי מגוון במדינה, יוצר מערך האבטחה הפרה בוטה של עיקרון השוויון בין בני האדם בשם היעילות ורווחת הנוסעים. האם אפליית חלק גדול מהציבור שווה את נוחותם של אחרים? פוסט על פרופיילינג בקנה מידה מקומי.

הסיטואציה היומית והמוכרת של ציבור רב הנדחק במעברי האבטחה הצרים והאטיים בכניסה לתחנה המרכזית בי-ם, גרמו ככל הנראה (לפני כשנה) למנהלי הביטחון ובעקבות חוות דעת של המשטרה, לשנות את אופי הכנסת הנוסעים אל תוך המבנה (נוהל שככל הנראה בוטל ולאחרונה הוחזר שוב לפעולה).
בעבר, כל מי שנכנס היה עובר בידוק ביטחוני הכולל מעבר בגלאי מתכות, ריקון תכולת הכיסים והעברת המטען האישי דרך מכונת רנטגן. כיום, פותחים המאבטחים את שתי הדלתות המרכזיות לרווחה כדי שכולם יוכלו להיכנס ללא בדיקה ביטחונית וכך לא ייגרם לחץ ועומס בכניסה לתחנה, מה שיוביל לעיכוב באי התחנה בדרכם לאוטובוס ואף עלול ליצור נקודת תורפה ביטחונית. ( mynet 15.07.12 רועי אלמן, "מהפיכה: אין יותר בידוק בתחנה המרכזית")
התחנה המרכזית בי-ם, הכניסה
התחנה המרכזית בי-ם, הכניסה
"כולם" כתבתי? לא כולם.

אתאר לכם מה  ראיתי במו עיני: בשני צידי הפתח עומדים שני מאבטחים הבוחנים את הנכנסים החופשיים. ככל הנראה, אנשים שעומדים בהגדרה של מראה מסוים (פרופיילינג), מתבקשים לסור מן הזרם המרכזי. הבחור שהוצא מן הזרם המרכזי, ערבי תושב מזרח ירושלים, עבר בידוק בגלאי מתכות, ריקון תכולת הכיסים אל דוכן פלסטיק קטן והעברת המטען האישי דרך מכונת רנטגן. ובנוסף, נשאל שאלון קצר, מי אתה? מאיפה אתה בא? לאן אתה נוסע? לא אציין את התרשמותי על טון הדיבור של המאבטח.

 נשים המוסטות מן הזרם המרכזי

ניגשתי פעם נוספת אל התחנה. הדלת הראשית פתוחה לרווחה, כולם נכנסים מלבד אותם אלה שעונים על פרופיל מסוים. באותה פעם נשים ערביות הוסטו על ידי המאבטחים, מן הזרם המרכזי והתבקשו להציג תעודות הזהות ולעבור דרך גלאי מתכות ובדיקת רנטגן למטען האישי כפי שנראה לראות בסרטון הבא:

כמו בנתב"ג

כאשר דיברתי עם מקור בתחנה המרכזית המעורה בנהלי העבודה שם, הוא הבטיח לי שמערך האבטחה בודק את המבקרים לפי כמה פרופילים (הוא לא ציין פרופיל ערבי פלסטיני בפרט אלא אמר "כמה פרופילים" ולא פירט). אותו מקור ציין את הדמיון בשימוש הפרופילים בתחנה המרכזית לבין השימוש בפרופילים בנתב"ג (בלינק זה אפשר לקרוא על העתירה של האגודה לזכויות האזרח בישראל נגד שימוש בלאום הערבי כקריטריון בעת ביצוע הביקורת הביטחוניות). אני מסיק שהפגיעה בעיקרון השוויון היא אקוטית, נרחבת ושיטתית ומעבר לפגיעה המובנית שלצערי התרגלנו לראות בציבוריות הישראלית כנגד העם הערבי הפלסטיני.

אף על פי שפרופיילינג היא טכניקה הנהוגה במקומות רבים בעולם, היא אנטי דמוקרטית בהווייתה. להשליך על אדם תכונות, כוונות ואג'נדה אך ורק על בסיס המראה שלו ולא על בסיס מעשיו פוגע בעיקרון השוויון ואין לא מקום בישות דמוקרטית. האנשים האמונים על זיהוי החשודים הם בני אדם ככל בני האדם "לטוב ולרע" וככאלה הם נגועים בדעות קדומות . אסור לנו כחברה השואפת לשוויון לתת מקום והצדקה לביצוע של פרופיילינג לבני אדם, לא במועדונים (סלקטורים), לא בתחנות מרכזיות (המקרה הנ"ל) ולא בשום מקום. גם אם זה משפר את איכות חייו של ציבור, חובה לשנן שפרופיילינג פוגע פגיעה קשה בציבור אחר ופרטים אחרים.

פניתי לחברת נצב"א, הבעלים של מבנה התחנה המרכזית. אולם עד פרסום שורות אלה לא התקבלה תגובה מהחברה. כשתגיע תגובה, אפרסם אותה.

*האגודה לזכויות האזרח מחפשת דיווחים על פרופיילינג בנתב"ג. אם הייתם נתונים לבדיקה שכזאת יש פה בלינק הזה שאלון למילוי

אשמח לתגובות

אם זה עניין אתכם, אולי תתעניינו גם ב:

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לעשות לייק בפייסבוק, לעקוב בטוויטר או לעשות מה שעושים בטאמבלר, מודה עוד לא הבנתי וחדש חדש חדש, גוגל +

10 תגובות

 1. אני מציע שעל אף אחד לא יחולו הקריטריונים המטופשים, האלימים, הלא מוסריים והלא יעילים הללו.
  אין לאף אדם זכות מוסרית להפעיל אלימות כלפי אדם אחר. והעיכובים האלה הם דבר אלים.
  וזה גם לא יעיל, אין לזה שום תוחלת. אדם שרוצה לבצע פיגוע לא יראה כמו הפרופילים המטופשים שנתנו למאבטחים לבדוק לפיהם.
  הבדיקות האלה מביאות רק נזק. ילד שרואה שמעכבים את הוריו אותו רק בגלל הצבע או השפה או התרבות שלו- יפתח מירמור, ומירמור יוביל לכעס ולשנאה, ואלה יובילו לאלימות.
  הבדיקות הללו הן הסיבה לפיגועים!
  אלימות תוביל תמיד לאלימות רבה יותר.

 2. Ido unfortunately you are wrong. Let me tell you a "secret". I worked there in the security department during one of the high terror times. We cought more than once people who collected intelligence for a terror attack. When questioned, they admitted that due to the high level of *perceived security*, they don't even try to attack the central bus station.
  So nice or not, an aggressive security system is effective.

  I can also tell you that profiling was always in use, but was done in a much more subtle way (which is more or less what happens in airports). When a security officier is violent or abusive he/she does not do a good job, but saying "no one should be checked" is not a solution.

 3. רדו מהארץ שלי בבקשה. לכו תגורו במקום אחר, יא חבורה של שמאלנים הזויים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s