הקריקטורה האנטישמית בשירות נ, נח, נחמ, נחמן מאומן

הנה אני מסתובב במרכז העיר ירושלים ורואה על אחד מעמודי התאורה, מודבקת כרזה קטנה, 14X19.5 ס"מ גודלה, מודפסת על נייר כרומו מבריק ובה שבע קריקטורות שונות של רבנים מוכרים  מהציבור החרדי, המתוארים כיצורים מפלצתיים, למשל הרב עובדיה יוסף, המנהיג הרוחני של ש"ס הוא בעל פני כלב, הרבי מילובביטש הוא בעל פנים מכוערות ורשעות והרב כדורי מתואר כמעשן חומרים שלא בקונצנזוס. ומעל מתנוססת, במדבקה נפרדת ההכרזה כי "רק נ נח זה יהדות…".  הבנתי שמקור המכרזה נמצא בפלג הנ-נחים מחסידות ברסלב, תלמידיו של הרב ישראל דב אודסר המוכר מכרזות "נ נח נחמן נחמן מאומן". שאלתי מוכר בחנות קרובה אם הוא ראה מי הדביק את הכרזה, הוא ענה לי  שאם היה רואה מי הדביק את הכרזה, הוא היה מדביק אותו לקיר.

הכרזה הקטנה שמצאתי תלוייה ברחוב

 נזכרתי שבספטמבר 2012, מגזין תרבות ירושלמי, "אף", פרסם גיליון שהשער שלו הפריע לפרטים בציבור. בשער קריקטורה של אישה חילונית בועטת בבחור חרדי בתוך אוטובוס.  הקריקטורה לטעמי מבטאת המצוקה חילונית עקב הכפייה הדתית בירושלים. אך אצל אנשי יחסי הציבור החרדים, שהם לא הקהל של אותו מגזין תרבות, נוצרה חרדה גדולה וזכרונות מאירופה של שנות השלושים והקריקטורות האנטישמיות של השבועון דר שטירמר הגרמני, אפשר להסכים איתם ואפשר גם לא. עכשיו נתקלתי פרסום דומה אבל הפעם הוא מגיע מתוך העולם החרדי.

הכל נמצא באינטרנט ואף יותר

 חיפוש באינטרנט הוביל אותי לאתר הזה, בלוג,  שמופעל על ידי אדם המכנה עצמו "חלב ודבש". חו"ד החל לעלות לאתר תכנים כבר באמצע 2009. ובין שאר התכנים, נמצאות באתר הקריקטורות שהופיעו בכרזה הקטנה. באתר, ציטוטים מפי "הסבא", רבי ישראל דב אודסר בעל הפתק, (ההוא שעל פי הסיפורים, קיבל את הפתק עליו כתוב "נ נח…") בתוספת תרגום לאנגלית ופרשנות גרפית למשפטיו של הרבי- הקריקטורות. השמצות על חסידויות אחרות מופיעות באתר כמו גם יציאה נגד הומוסקסואליות, שלילת אורח החיים המודרני מערבי וגם למשל יש שם דף התוקף את באבא אלעזר אבוחצירא שנקרא שם "הרוצח ימח שמו". הבאבא נרצח ב-2011 על ידי אדם שבקש בעצתו, הדף פורסם  במאי 2012.

צילום מסך של הבלוג המדובר
צילום מסך של הבלוג המדובר

 כשהסתובבתי פעם נוספת בשכונת נחלאות, ראיתי כמה מדבקות הקשורות לבלוג או שהייתה עליהן קריקטורה שהופיעה בבלוג אבל הן היו מרוטשות, פיזית. תושבי השכונה אמרו לי שהם ראו כאלה כרזות דומות אבל אף אחד לא ראה מי תלה אותן.

המדבקות הקרועות, אפשר לראות את ההקשרים לבלוג
המדבקות הקרועות, אפשר לראות את ההקשרים לבלוג

בשיחות שונות עם חסידי ברסלב מפלג הנ-נחים,  למדתי כי האדם שמאחורי הבלוג, שאת שמו הם סרבו לחשוף, הוא תמהוני ,מתבודד מהעולם שמתגורר בבית קברות ויש בו "כאב גדול" על המצב עם הרבנים והרבנות (ואני מתרשם ששבכלל מהעולם). אני נוטה שלא להאמין לסיפור כי האדם שמאחורי האתר אינטרנט, הכרזה והמדבקות  הוא מתבודד שחי בבית עלמין, משהו לא מסתדר, כמות התכנים היא עצומה, המפעיל צריך גישה למחשב ולאינטרנט וכנראה יש לו גישה גם למימון, כי כמו שכתבתי קודם, הכרזה הקטנה מודפסת על נייר כרומו יוקרתי על שני צידיו.

אני מאמין כי הכאב שחש אותו חו"ד נובע מהאמונה של הנ-נחים (מהסבר של נ-נחים) כי הרבנים המובילים, הם שרלטנים שבכוונה דוחים

דר שטירמר

את הגאולה דרך מעשיהם וזאת כדי לשמור על כוח ושררה פוליטי, כי הם משוכנעים שברגע שיבוא המשיח ותגיע הגאולה, הם יאבדו מכוחם לשלוט במאמינים שלהם. אך עם זאת, השמצות וביטויים גרפיים כגון אלו המופיעות באתר האינטרנט ובכרזה, אין להן מקום בשנת 2012, גם בשנות ה-30 באירופה לא היה להם מקום.

קריאה לעזרה

 בפוסט הזה אין פיתרון, כל סמטה שנכנסתי אליה התבררה כדרך ללא מוצא אז אם יש למישהו מידע שיכול לתרום, לקדם או אפילו לסתור דברים שכתבתי פה אני אשמח שתסייעו לי. אפשר ליצור איתי קשר  דרך הקישור הזה, או אפילו להגיב בפוסט עצמו

עוד צילומים

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הפוסט הגיע אף לטלוייזה ולאחר הפרסום פותח את צינור לילה 

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לעשות לייק בפייסבוק, לעקוב בטוויטר או לעשות מה שעושים בטאמבלר, מודה עוד לא הבנתי וחדש חדש חדש, גוגל +

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s