שיעור בגיאומטריה ציונית

לתנועה הא-פרלמנטרית 'אם תרצו' יש בייבי חדש, סוג של מיזם/שיעור הזוי בערכים בערוץ ה-Youtube, בו המורה, יושב ראש התנועה, רונן שובל מעביר שיעור בנושאים שהוא בחר כ"נמצאים על סדר היום" ומוסיף את הזווית הציונית לכל סוגייה.

עד כה עלו בסדרה שנקראת "על סדר היום" שלושה שיעורים. השיעור הראשון עוסק  בתחקיר של 'אם תרצו', על המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטאת בן גוריון  ומדוע המחלקה עומדת על סף סגירה. בשיעור השני הפך היו"ר שובל להיות מבקר תרבות. היו"ר שובל דן במילים לשיר באלבום החדש של אתניקס, כאשר הוא מציג רישום שמזכיר קריקטורה אנטישמית של נשיא אירן אחמדיניג'ד ומקדם על הדרך מכירות של אלבום של להקת "פולק רוק ציוני". ובשיעור השלישי, האחרון שיצא עד כה, מדבר היו"ר שובל על ההבדל בין שמאל שפוי לשמאל הזוי. שיעורי הצפייה בשלושת הסרטונים יחדיו עומדים בעת כתיבת שורות אלה על כ-11,400 צפיות.

היו"ר רונן שובל, אחמדיניג'אד והרצל
היו"ר רונן שובל, אחמדיניג'אד והרצל

היו"ר שובל מתנשא, הרי הוא מעביר את השיעור. ליו"ר שובל יש את הידע להוסיף את הזווית הציונית (לא ידעתי שלציונות יש זוויות וזה בכלל שיעור בגיאומטריה ציונית). היו"ר שובל מעביר את השיעור באופן חד צדדי, אין מקום לשאלות, פה יש רק תשובות, אין מקום לביקורת ומאחורי הלוח מסתכל בפנים חמורות סבר, בעיניים בוחנות וידיים משולבת, הדמות שמקשטת את חולצות התנועה, האיש והאמרה, חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, מוודא שאנחנו מקשיבים לשיעור החשוב ואם אנחנו לא רוצים להקשיב, אין זו אגדה, זוהי האמת על  פי  היו"ר שובל.

חלק מהנקודות שעולות בסרטונים הינן בעיני מופרכות מהיסוד. כמו למשל בסרטון שמאל שפוי מול שמאל הזוי אומר היו"ר שובל כי השמאל השפוי מבקר את המדינה במטרה לשפר אותה, למשל ועדת וינוגרד. מה הקשר בין ועדת וינוגרד לבין שמאל שפוי או בכלל להשתייכות פוליטית? או למשל ששירים של אתניקס גורמים לדמורליזציה בעם. או שכל מיני אישים ישראלים הועמדו לדין בכל מיני טריבונלים על ידי השמאל ההזוי. למיטב ידיעתי אכן היו תלונות על אישים ישראלים  בחו"ל. אבל העמדה לדין? עוד אף בכיר או זוטר ישראלי לא הועמד לדין בבתי דין בחו"ל . אולי הוא מתכוון גם לחייל גבעתי שנשפט  בבית דין צבאי על הריגה ללא סיבה של שתי נשים פלסטיניות בעופרת יצוקה, לא ברור.

גלן בק והלוח
גלן בק והלוח

את האסטטיקה של השיעור, נראה שלקח היו"ר שובל וחבריו מהשדרן האמריקני האולטרה שמרני גלן בק ומהשיעורים שהיה בק מעביר בערוץ האמריקני פוקס שמזוהה עם הצד השמרני  בחברה האמריקנית. אך בעוד שגלן בק מעביר את שיעוריו מאולפן טלוויזיה, ונראה כאילו על הלוח ציירה מעצבת גרפית, לעומתו נראה הלוח של היו"ר שובל כגרסה ישראלית שדהתה בשמש הישראלית. לא אולפן טלוויזיה ולא מעצבת גרפית. מרגיש לי כאילו היו"ר שובל ראה שיעור של בק ואמר לחבריו בארגון, 'בואו נעשה' אבל איך צדי צרפתי אמר "זה עוד לא שם".

שלוש דקות זה לא שיעור

שוחחתי עם היו"ר רונן שובל, הוא לא מתייחס לסרטונים האלה כשיעורים, "שלוש דקות זה לא שיעור" הוא אומר. "אנו מעלים נושאים על סדר היום ומשתפים את הפעילים ברעיונות המרכזים שצריך לחדד ולהנהיר ולהנגיש אותם", אז אם אתם לא פעילי אם תרצו, הסרטונים האלה לא מיועדים לכם, אני אומר לעצמי!

שובל מצא את ה-Youtube כממשק מוצלח להעבר מסרים, הוא אומר "אתה כותב פוסט בפייסבוק, זה כמה שורות, לא ממש מעמיק ומאידך כשכותבים מאמרים ארוכים אז יש מי שזה כיף לו לקרוא ומי שפחות כיף לו לקרוא, אבל זה פחות מתאים לפורמט של הדור שרגיל לראות דברים בצורה יותר ויזואלית ופחות גרפית לכן בחרנו לעשות מעיין פוסט וידאו שמאפשר להעביר מסרים שהם מצד אחד טיפה יותר מורכבים מפוסט של ארבע שורות ומצד שני זה לא מאמר".

שאלתי את היו"ר שובל על הציטוטים האסטטים מגלן בק, "בוודאי שגלן בק הוא השראה…" ענה.

בנושא הסרטון שמאל שפוי Vs שמאל הזוי שעלה לאחרונה ל-Youtube, ישר היה ליו"ר שובל תשובה "תמתין לשבוע הבא… כן יש ימין שפוי מול ימין הזוי…שבוע הבא בלי נדר, הכל מוכן מבחינה רעיונית…".  אני ציפיתי ששני הקטעים יועלו יחדיו, כי אפשר היה להתרשם כי יש פה הטייה פוליטית נגד שמאלנים הזויים אבל היו"ר שובל אמר כי הוא מוגבל לשלוש דקות. אולם ההגבלה הזאת שהטיל על עצמו לא תפסה כאשר הוא צילם  את הסרטון על המח' לפוליטיקה וממשל שאורכו כ-שש דקות. אני מבטיח לקוראי לעקוב אחרי הערוץ של 'אם תרצו' וכשיעלה סרטון של 'ימין הזוי מול ימין שפוי' אני אעדכן.

על בחירת הנושאים לסרטונים אומר היו"ר שובל  "בעיקרון זה רעיונות שעולים לי לראש".

ולקראת סיום  משהו שיקליל את האווירה, גם פה יש לוח 

ואסיים בקלישאה על חינוך

רוצים לקבל עדכונים כשיש פוסט חדש? עכשיו אפשר גם: לעשות לייק בפייסבוק, לעקוב בטוויטר או לעשות מה שעושים בטאמבלר, מודה עוד לא הבנתי וחדש חדש חדש, גוגל +

תגובה אחת

  1. מאוד מאוד משונה המיזם הזה שלהם ביוטיוב. זה מסוג הדברים שהם לגמרי לשכנע את המשוכנעים. מי שלא מסכים איתם בוודאי ובוודאי לא יסכים איתם אחרי שהוא יצפה בשיעורים הבאמת מטופשים האלו…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s